6.Sınıflar 1.Etkinlik Notu İçin Açıklamalar

Değerli veliler ve sevgili öğrenciler;

Biliyorsunuz ki içinde yaşadığımız çağ bilgi ve teknoloji çağı. Biz de dersimizde bu çağın en önemli becerisi olan dijital okur yazarlık becerileri kazanıyoruz. Bu kazanımlarımızı ölçmek ve bunu belgelendirmek adına dijital ödev toplama formu ve 2 adet dijital quiz hazırlamıştım. Gelen sorulara cevaben ödevleri detaylı şekilde açıklayacağım.

1) Powerpoint sunusu veya seçtiğin bir sunu yazılımı /// çağımızdaki yeni teknolojilerden birinin 5 slaytlık tanıtım sunusunu hazırla.
İlk hafta işlediğimiz çağımızdaki yeni teknolojilerden birisi ya da anlatmadıklarımızdan da olabilir, bir teknoloji seçeceksiniz, örneğin yemek yapan robot veya uçan yerli otomobil gibi. Sonra seçtiğiniz konuda 1 kapak 4 içerik olmak üzere toplam 5 slaytlık bir sunu hazırlayacaksınız. Geçen sene powerpoint kullanımını öğrenmiştik. İster powerpoint’de isterseniz başka bir programda hazırlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Öğretmenim bizim evde sadece cep telefonu var kesinlikle bilgisayar, laptop veya tablet yok diyorsanız; 5 tane fotokopi kağıdına her birini slayt olarak kabul ederek sunuyu kağıt üstünde hazırlayacaksınız ve fotoğraflarını dijital ödev teslim formuna ekleyeceksiniz.

Powerpoint’te hazırlanmışsa ödev pptx dosyası, başka bir yerde hazırlanmışsa pdf dosyasını gönderin. Dijital ödev teslim formu için bu adrese tıklayın >> https://forms.gle/3pSv1dgWh1AsSLqW9
2) Zararlı Yazılım Tablosu /// afiş olarak hazırlanacak. 7 çeşit zararlı yazılım için öğrendiğimiz bilgilerden faydalanılacak. Kartona veya Word’de tek sayfaya tablo olarak çizilerek yapılacak.

Bu ödev için bilgebt.com sitesindeki zararlı yazılımlar konusunun işlendiği sayfadan faydanın. Bu projedeki amaç zararlı yazılım konusunu hem tekrar etmek hem de paragraftaki bilgiyi tablolaştırmak. Word belgesi ya da karton 1 sayfa olacak, konuyu tabloda özetleyin.

Word’de hazırlanmışsa ödev docx dosyası, başka bir yerde hazırlanmışsa pdf dosyasını gönderin. Eğer kartona çizilmişse fotoğrafını çekin. Dijital ödev teslim formu için bu adrese tıklayın >> https://forms.gle/3pSv1dgWh1AsSLqW9
3) Bilişim Teknolojileri Defteri
Defterimize yazılım kavramı, yazılım şeması, işletim sisteminin görevlerini ve yazılım lisanslarından kitapta olmayanları yazmıştık.

Defterin fotoğrafını çekin ve gönderin. Dijital ödev teslim formu için bu adrese tıklayın >> https://forms.gle/3pSv1dgWh1AsSLqW9
4) Kitaptaki 1.Ünite Değerlendirme Soruları (sayfa 17-18)
Test ve alıştırmaları çözün, fotoğrafını çekin ve gönderin. Dijital ödev teslim formu için bu adrese tıklayın >> https://forms.gle/3pSv1dgWh1AsSLqW9
5) Kitaptaki 2.Ünite Değerlendirme Soruları (sayfa 31-32)
Test ve alıştırmaları çözün, fotoğrafını çekin ve gönderin. Dijital ödev teslim formu için bu adrese tıklayın >> https://forms.gle/3pSv1dgWh1AsSLqW9
6) BilgeBT 1.Ünite Sonu Etkinliği   https://bilgebt.com/2020/10/11/6-siniflar-1-unite-sonu-etkinlikler-2020/  

Bulmacaları çöz, fotoğraflarını çekin ya da ekran çıktısı(screenshot) alın ve gönderin. Dijital ödev teslim formu için bu adrese tıklayın >> https://forms.gle/3pSv1dgWh1AsSLqW9
7) Afiş /// Siber Suçlar-Yazılım Lisansları-Telif hakları bu üç konudan biri seçilerek hazırlanacak. Karton ya da fotokopi kağıdına.
Siber suçlar, Yazılım lisansları veya telif hakları bu 3 konudan biri için afiş hazırlanacak. Tasarım öğrencilerin hayal gücüne kalmış.

Fotoğrafını çekin ve gönderin. Dijital ödev teslim formu için bu adrese tıklayın >> https://forms.gle/3pSv1dgWh1AsSLqW9
8) QUIZ 1 /// BTY 1.Ünite /// Dijital Testhttps://forms.gle/umwr6Y4uzm6i1jTN8  
9) QUIZ 2 /// BTY 2.Ünite /// Dijital Testhttps://forms.gle/ErhnNpNEFMDWUatu9  
10) EBA’dan öğretmen gönderileriÖğretmen eba sisteminden çalışmalara bakacak.

1-7 arası etkinliklerden her biri için dijital ödev teslim formu doldurulacaktır. (ortak formdan ödevin adını seçin) Her bir ödev için en az 1 ve en fazla 5 dosya gönderebilirsiniz. Powerpoint ve Word belgelerini dilerseniz pdf olarak kaydedip gönderebilirsiniz.

8 ve 9 nolu quizler sağ taraftaki adreslere tıklanınca açılacaktır.

Her görev 10 puandır.