BİLİŞİM HAFTASI 2022

Mayıs ayının ilk haftası kutladığımız Bilişim Haftası için etkinlik sayfasıdır. Bu sayfada öğrencilere izletebileceğiniz video önerileri, yazıcıdan çıktı alıp pano düzenlemede kullanabileceğiniz belgeler, etkinlik önerileri ve etkileşimli etkinlikler yer alacaktır.

Umarım seçtiğim videoları beğenirsiniz 🙂

Zehra öğretmenimizin PacMan panosu ve Bilişim Teknolojilerinin Kullanım Alanları Afişlerini indirmek için tıklayın

VİDEO ÖNERİLERİETKİNLİK ÖNERİSİ

Sınıfta öğrencilerle ya da okulda stant kurarak siz de “Draw Your Game” etkinliğini yapabilirsiniz.

DRAW YOUR GAME Nedir?

Draw Your Game tablet, telefon ya da bilgisayarınıza kuracağınız ve belli kurallara uyuyorsa resimlerinizi oyuna dönüştüren bir uygulamadır.

Nasıl Kurarız?

IOS, Android cihazlarınıza uygulama marketinden rahatlıkla kurabilirsiniz. Belli bir ölçüde ücretsiz çalışan bir uygulamadır. Windows için de Steam uygulaması üzerinden edinebileceğiniz ve Windows için biraz ücret ödemeniz gerekiyor.

Not: Draw Your Game Unity ile hazırlanmış bir uygulama.

Windows İle Draw Your Game nasıl kullanılır?

Draw Your Game’i Steam’den kurduktan sonra çalıştırında hemen aşağıdaki pencere geliyor. Siz uygulamanın çalışacağı boyutları belirliyorsunuz.

Sonrasında ise program size iki seçenek sunuyor. Yarat seçeneği ile kendi tasarımlarını oyuna dönüştürebilirsiniz ya da Oyna ile hazır seviyeleri tercih edebilirsiniz. Daha sonra karşınıza kamera ya da galeri seçeneği çıkacak. Cihazın kamerasını seçerseniz kağıda çizdiklerini oyuna çevirir, galeri ise çizdiğiniz çizimler yada çektiğiniz kağıtları oyuna çevirir. Ben örnekte Paint ile çizim yaptım.

Maviler yok edilecekleri, yeşil zıplama (trambolin), siyahlar zemin ve kırmızılar ise yanma. Sizde kendi oyun dünyanızı kurun bakalım…


ETKİLEŞİMLİ ETKİNLİKLER

“Hangisi Donanımdır?” ve “Bilişim Haftası Kutu Açma” etkinlikleri aşağıdadır.


YAZICI ÇIKTILARI

BT’nin Kullanım Alanları afişleri tek parça yüklenemediği için üçe böldüm. Saygılar