D2 3.Hafta 5.Sınıf: Yönergeler ve Sabit-Değişken

İzci Doruk ormanda insanların bıraktığı geri dönüştürülebilir çöpleri toplayıp, geri dönüşüme atmak istiyor. Ona yardım etmek için verebileceğimiz yönergeler var.

  • Kuzey: Yukarı doğru bir adım
  • Doğu: Sağa doğru bir adım
  • Batı: Sola doğru bir adım
  • Güney: Aşağı doğru bir adım
  • Al: Çöpü almak
  • At: Çöpü geri dönüşüm kutusuna atmak

Not: bu etkinlik öğrenci etkinlik kağıdında da vardır. Önce öğrencilerin kağıtta etkinliği yapmaları istenir ardından akıllı tahtada kalem uygulaması ile görseller üzerinde öğrencilere söz verilerek uygulanır.

Yönergelerle Elma Toplama Oyunu /// KUZEY (yukarı ok), GÜNEY (aşağı ok), DOĞU (sağ ok), BATI (sol ok) ile kahramanımızı hareket ettiriyoruz. Elmaları almak için elmanın olduğu karedeyken boşluk tuşuna basıyoruz. Elmaları kaseye koymak için kasenin olduğu karedeyken boşluk tuşuna basıyoruz. Ağaca değersek ilk kareye ışınlanıyoruz. Oyunum şu an için tek level ile :)))

VERİ, SABİT VE DEĞİŞKEN

VERİ; ham yani işlenmemiş bilgi parçacığına verilen addır. Veriler ölçüm, sayım, deney, gözlem ya da araştırma gibi yöntemlerle elde edilmektedir. Örneğin; havanın sıcaklığı, okul numaramız birer veridir.

Bazen veriler her zaman aynı değerdedirler ve asla değişmezler. Biz bunlara SABİT diyoruz. Bazen de değerlerini değiştirirler bunlara da DEĞİŞKEN diyoruz.

Bilgisayar açısından tanımlamasını yapmak gerekirse değeri asla değişmeyen verilere SABİT diyoruz örneğin su 0 C derecede donar gibi, ilk değeri süreç içinde değişen verilere ise DEĞİŞKEN diyoruz örneğin havanın gün içindeki sıcaklığı gibi.


Aşağıda futbol için Sabit ve Değişken görseli var inceleyip tartışalım…

KEK YAPMANIN SABİTLERİ VE DEĞİŞKENLERİ

D2 3.Hafta 5.Sınıf: Yönergeler ve Sabit-Değişken” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.