D2 3.Hafta 5.Sınıf: Yönergeler ve Sabit-Değişken

İzci Doruk ormanda insanların bıraktığı geri dönüştürülebilir çöpleri toplayıp, geri dönüşüme atmak istiyor. Ona yardım etmek için verebileceğimiz yönergeler var.

  • Kuzey: Yukarı doğru bir adım
  • Doğu: Sağa doğru bir adım
  • Batı: Sola doğru bir adım
  • Güney: Aşağı doğru bir adım
  • Al: Çöpü almak
  • At: Çöpü geri dönüşüm kutusuna atmak

1.görsel için herkes kendi çözümünü hazırlasın. ZOOM programının ekrana yazma öğeleri ile ya da akıllı tahtadaki kalem uygulaması ile bu etkinliği yapacağız.

Yönergelerle Elma Toplama Oyunu /// KUZEY (yukarı ok), GÜNEY (aşağı ok), DOĞU (sağ ok), BATI (sol ok) ile kahramanımızı hareket ettiriyoruz. Elmaları almak için elmanın olduğu karedeyken boşluk tuşuna basıyoruz. Elmaları kaseye koymak için kasenin olduğu karedeyken boşluk tuşuna basıyoruz. Ağaca değersek ilk kareye ışınlanıyoruz. Oyunum şu an için tek level ile :)))

DİNLE VE ÇİZ /// Etkinliğinde remote ile öğrencilerimizden birisi verilen yönergelere göre çizim yapacak ayrıca diğer öğrencilerimizde defterlerine çizim yapacak. (Aşağıdaki alanı zoom un çizim araçlarının ya da akıllı tahta da kalem uygulamasının kullanılması için bıraktım.)

Yönergeler konusu için ek çalışmalar değerli Bayan İşlemci arkadaşımın sayfasında mevcut…

VERİ, SABİT VE DEĞİŞKEN

VERİ; ham yani işlenmemiş bilgi parçacığına verilen addır. Veriler ölçüm, sayım, deney, gözlem ya da araştırma gibi yöntemlerle elde edilmektedir. Örneğin; havanın sıcaklığı, okul numaramız birer veridir.

Bazen veriler her zaman aynı değerdedirler ve asla değişmezler. Biz bunlara SABİT diyoruz. Bazen de değerlerini değiştirirler bunlara da DEĞİŞKEN diyoruz.


Konu Özet Videosu

Kaynak: Abdullah Cemil Elçi hocamın video çalışmasıdır. Emeğine sağlık


Aşağıda futbol için Sabit ve Değişken görseli var inceleyip tartışalım…

KEK YAPMANIN SABİTLERİ VE DEĞİŞKENLERİ

D2 3.Hafta 5.Sınıf: Yönergeler ve Sabit-Değişken” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.