D2 3.Hafta 6.Sınıf: Basit ve Karmaşık Problemler

PROBLEM NEDİR?

Problem (sorun); çözülmesi gereken bir soru, durum veya aşılması gereken bir engel ya da ulaşılması gereken bir hedeftir.

PROBLEM TÜRLERİ

BASİT PROBLEM

Çözümü basit aşamalardan oluşan ve doğrusal şekilde ilerleyen problemlerdir. Örneğin; Araba yıkamak, kek yapmak, evden okula gelmek vb.

KARMAŞIK PROBLEM

Çözümü duruma göre değişebilen ve başka alt problemler içeren problemlerdir. Örnek: Araba lastiği değiştirmek, pazar alışverişi yapmak, okulda başarılı olmak vb.

ALGORİTMA

Bir problemin çözümü için izlenen yol ya da işlem adımlarıdır. Problemin türüne göre çözüm algoritmaları da değişkenlik gösterir.

Aşağıdaki örneği inceleyelim. “Windows işletim sistemli bilgisayarın doğru kapatılması” sizce basit mi karmaşık mı bir problemdir?

Sınıf Etkinliği // Basit mi Karmaşık mı?

ALT PROBLEMLER VE FONKSİYONLAR

Bir problem çözüm sürecinde probleme ait alt problemlerle karşılaşabiliriz. Alt problemler için çözüm işlemlerine fonksiyon denilir. Mesela basit bir hesap makinesi tasarladığımızı düşünelim ve aşağıdaki örneği inceleyelim.

Basit hesap makinesi kodlamasını Bayan İşlemci arkadaşım yapmış. İncelemek isterseniz. Ellerine sağlık 🙂

Basit Hesap Makinesinin Algoritmadan Scratch ile kodlamaya dönüşümü içeriği için https://bilgebt.com/2022/02/24/scratch-kodlama-34-basit-hesap-makinesi-algoritmadan-kodlamaya/

Bilgiler ile kavramları eşleştiriniz.

D2 3.Hafta 6.Sınıf: Basit ve Karmaşık Problemler” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.