6. Sınıf: İletişim ve İletişim Yazılımları

İletişim: Duygu, düşünce ve bilgilerin çeşitli araçlarla başkalarına aktarılma sürecidir. Aşağıda iletişim şemasını inceleyin…

İletişimde kullandığımız araçlara iletişim araçları denir. Yazılı İletişim Araçları; basılı olan her türlü materyaldir. Sesli İletişim Araçları; sadece işitsel olan araçlardır. Görüntülü ve Sesli İletişim Araçları; hem işitsel ve hem görsel olan araçlardır.

Uygulama: Aşağıdaki listede verilen materyal ve araçları iletişim araç türüne göre defterinize ya da bir kağıda listeleyiniz.

Liste : Cep Telefonu – Gazete – Radyo – Televizyon – Ev Telefonu – Poster – El İlanı – Afiş – Bilgisayar – Tablet – Eposta – Dergi – Billboard – MP3 player – Ses kayıt cihazı

İLETİŞİM YAZILIMLARI

E-Posta; Günümüzün en önemli yazılı iletişim araçlarından birisi olan eposta, sanal dünyadaki kimliğin başlangıcı sayılır. Eposta ile yazılımı mesajın yanında ek dosya da gönderilebilir.

Eposta adresi : Kullanıcı adı  +  et sembolü  +  eposta servis sağlayıcı => deneme@servis.com

Eposta adresi nasıl alınır?

  1. En az 13 yaşı doldurmak gereklidir. Eğer Gmail’den adres alacaksanız, “FamilyLink” ile velinize bağlı eposta açabilirsiniz?
  2. Eposta servis sağlayıcı site seçilir. (gmail, outlook , Hotmail vb.)
  3. Servis sağlayıcının istediği bilgiler doldurulur. (Ad-Soyad, doğum tarihi vb.)
  4. Web adresi yazımındaki kurallar burada da geçerlidir.(boşluksuz,küçük harf ve sadece İngiliz alfabesi)
  5. Sizi yansıtan ve eşsiz bir kullanıcı adı bulunur.
  6. Güçlü şifre kurallarına uygun şifre belirlenir.

Forum; Forum, kullanıcıların belirli konularda fikir alışverişinde bulunduğu, çeşitli paylaşımlar yaptığı bir alanıdır.

Üye olmadan bazı mesajları okuyamaz, resimleri göremez ya da dosya indiremezsiniz. Forumda bir konu hakkında başlık açılır ve kullanıcılar bu başlık altına mesaj yazarak fikirlerini belirtirler. Forumlar sadece bir tartışma alanı değil, aynı zamanda bilgi ve deneyim öğrenme alanlarıdır.

Forumlara üye olan herkes mesaj yazabilir. Bu yüzden gereksiz mesajların çoğalmaması için forumda yöneticiler bulunur. Yöneticiler forum kurallarına uymayan başlıkları ve mesajları silebilir ya da değiştirebilir. Günümüzde pek çok internet sitesi, ziyaretçilerinin birbirleriyle iletişim kurabilmesi için ve kendi marka değerlerini yükseltmek adına forum sayfalarını kullanıcılarına sunmaktadır.

Forumun Sağladığı Kolaylıklar

Foruma açtığınız bir konuyu birçok kişi ile tartışabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğu bir konuda bilgili veya deneyimli kullanıcılara ulaşarak sorununuzu hızlıca çözebilir ya da siz de diğer üyelerin çözüm bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Forumda yer alan konuları okuyarak çeşitli konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Blog (Web günlüğü); Blog veya Weblog teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web siteleridir. (Şu anda okuduğunuz benim web günlüğüm gibi 🙂 )

Wiki (Viki); Viki, bir iş birliği etrafında toplanan kimselerin web tarayıcı üzerinden yeni sayfalar oluşturmasına, sayfalarda düzenlemeler yapmasına ve bu sayfaları birbirine bağlamasına olanak sağlayan bir yazılım altyapısı kullanan web sitelerinin genel adı.

Sosyal Medya; Sosyal medya, Web 2.0’ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. (facebook, instagram, twitter vb.)

İletişim Uygulamaları; görüntülü görüşme(video konferans), sesli görüşme, anlık ileti gibi çeşitli iletişim hizmetleri sağlayan uygulamalar ve programlardır. (whatsapp, Skype,bip vb.)

Zamanlamasına göre iletişim ikiye ayrılır. Kaynak ve alıcı aynı anda iletişim ortamındaysa buna “Aynı(eş) Zamanlı İletişim” değilse “Farklı Zamanlı İletişim” deriz. Örneğin video konferans, chat uygulamaları aynı zamanlı iken, eposta, sosyal medyada paylaşım yapmak farklı zamanlı diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.