Kodla Büyü İçin İp Uçları 1

Kodla Büyü projesi devlet okullarında okuyan ortaokul ve lise öğrencileri için yürütülmekte olan hem metin hem de blok tabanlı kodlamanın temellerinin oyunlaştırarak öğreten bir platformdur.

Özellikle öğrencilerimden bölüm 15 için istek geldiğinden dolayı bölüm 15 ile etkinliğe başlayacağım.

Bölümleri açınca karşımıza bunun gibi bir bilgi kutusu çıkıyor. Oynayacağınız ya da kodlayacağız bölüm için metinsel kod ip ucunu veriyor.

Amacımız kahramanımızı hedefe ulaştırmak. Bunu da kodlayarak yapacağız. Forward() ileri git komutu idi. Eğer parantez içine sayı yazmazsanız kahraman 1 adım gider, eğer sayı yazarsanız sayı değeri kadar adım gider. ForwardUp() ve forwardDown() ise yukarı tırmanma ya da inme için kullanılan komutlar. Parantez içine sayı yazılmasa 1 tırmanış ya da iniş yapılıyor.

Şimdi bölüm 15’in sahne ekranını görüyoruz. Ekran öğelerini inceleyelim.

Bölüm 15 için çözüm

Beyaz oklar forward() komutu verilmiş. Sarı noktalardan oluşan ok forwardUp(), kırmızı noktalardan oluşan ok forwardDown(). Sarı dönüş turn(right) – sağa dön turn(left) – sola dön komutları ve el ile getCorn() – mısırı al. Komutları verilmiş. Aşağıda kod bloğu ve kod metinleri görülmekte.

  1. forward(3)
  2. turn(right)
  3. forward(3)
  4. forwardUp(2)
  5. forward()
  6. turn(left)
  7. forwardDown(2)
  8. forward(3)
  9. getCorn()

Çalıştır düğmesine basarak kodlarımızı çalıştırabiliriz.

Not: Bölümleri 3 yıldız ile bitirmek için en az satırda kod yazmalısınız. Biz bölüm 15’de 9 satırlık bir kod oluşturduk.

EĞER BAŞKA TAKILDIĞINIZ ANLAMADIĞINIZ BÖLÜMLER OLURSA MUTLAKA BU YAZININ ALTINA MESAJ YOLLAYIN…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.