3.Hafta 6.Sınıf : Hangi Dosya Türü?

Değerli meslektaşlarım;bu haftaki dersin ana içerik kısmını starboard akıllı tahta yazılımı üzerinden hazırladım. Programın son versiyonunu yazılımcı firmanın sitesinden ücretsiz edinebilirsiniz ya da FATİH projesiyle gelen versiyonu kullanabilirsiniz. (3.hafta 6.sınıf ders anlatım bölümü için tıkla)(pdf hali)

Dosya Yapısı 3Bölümden Oluşur

Bazı Dosya Uzantıları

BECERİ TEMELLİ SORU

Yazılı ve Basılı Materyalleri Bilgisayar Ortamına Aktarmak

Tarayıcı (Scanner): Basılı resim, belge ya da nesneyi okuyarak dijital ortama aktaran cihazdır.

Ayrıca tarama işlemini cep telefonu ve tabletlerle de çeşitli uygulamalar yardımıyla kamerayı kullanarak gerçekleştirebiliriz.

Tarama işlemi için tarayıcının kapağı kaldırılır ve taranacak materyal konur. Tarayıcının sürücüsü ile gelen program sayesinde ya da işletim sisteminizin uygulaması üzeriden belgeyi jpg, pdf gibi dosya türlerinde renkli veya siyah beyaz gibi seçeneklerle tarayabilirsiniz.

Bulut Depolama Nedir?

Bulut teknolojisi hiçbir kurulum gerektirmeyen web tabanlı uygulamalar ile online (çevirimiçi) depolama hizmetidir. Bu depolama hizmeti sayesinde dosya ve klasörlerimize internetin olduğu her yerden her zaman erişebilmekteyiz.

Bulut Depolama Hizmetleri

Birçok şirket, kullanıcılara dosyalarını internet üzerinde depolayabilmesi için hizmet vermektedir. Şimdi bazılarının ücretsiz verdiği alan bilgilerine göre inceleyeceğiz;

  • Google Drive  15 GB
  • Dropbox  2 GB
  • OneDrive  5
  • iCloud  5 GB.
  • Yandex.Disk  10 GB

3.Hafta 6.Sınıf : Hangi Dosya Türü?” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.