7.Hafta 5.Sınıf: Konu Tekrarı ve Alıştırmalar (2020)

İp ucu bölümünden hemen sonra güncellenmiş etkinlikler yer almaktadır. ( 16/10/2021)

Laptop Q Klavye Hakkında Bilgiler

Klavyeler adını sol en üstte bulunan harften alırlar. Türkçe kullanım için Q ve F klavye olmak üzere iki ayrı klavye vardır. F klavye Türkçe için en hızlı yazımı destekleyecek klavyedir. Q klavye İngiliz klavyesine Türkçe ‘de olup İngilizce ‘de olmayan harfler sağ tarafa eklenmiştir.

Bu notlarımı özellikle laptop klavyesi için yazıyorum çünkü laptop klavyesinde olup masaüstü bilgisayarda olmayan önemli tuşlar var. (fotoğrafı çektikten sonra işleyecek pek vaktim yoktu görsel için kusura bakmayın)

Klavyede harflar ve rakam tuşlarına bastığımızda ilgili harfi ve rakamı yazar biz buna 1.karakter diyoruz. Peki bazı tuşlarda birden çok karakter var onlar nasıl yazılır? Aşağıda 0 tuşuna basılma örneği var.

Ctrl, Shift, Alt, Alt Gr ve Fn tuşları tek başına işlevi olmayan tuşlardır. Başka tuşlarla birlikte basılınca çeşitli komutları gerçekleştirir ya da yukarıdaki örnek gibi yazı yazmada kullanılır. Aynı anda 2 ve daha fazla tuşa basılacaksa her tuş arasına + işareti konulur. Aşağıda bu konuda örnekler var.

Diğer bir kaç ip ucu

Windows tuşu; başlat menüsünü açar.

Esc tuşu; size soru soran bir pencere çıkarsa iptal etmeye yarar.

Delete tuşu imlecin sağındaki karakteri siler. Backspace tuşu imlecin solundakini siler.

Home tuşu; web sayfasında ya da bir belgede en üste ya da ilk sayfaya git komutudur. End tuşu; son sayfaya ya da web sayfası sonuna git demektir. Diyelim ödev yapıyorsunuz, belgeyi açtığınızda otomatik ilk sayfa açılır, siz yazınıza devam etmek istiyorsanız “end” tuşuna basarsınız. PageUp-PageDown; sayfayı yukarı aşağı kaydır (faredeki tekerlek gibi).

Kullanılan programa göre tuşlar başka görevlerde de kullanılabilir…

ETKİNLİK 1 /// KLAVYE TUŞLARI


ETKİNLİK 2 /// DOSYA UZANTILARI


ETKİNLİK 3 /// İÇ DONANIM DIŞ DONANIM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.