D2 8.Hafta 5.Sınıf: Eyvah Akış Şemaları Karışmış

Bu hafta akış şemalarını çözümlemeyi ve bilgisayarda çizmeyi öğreneceğiz.

TAVŞAN VE HAVUÇ OYUNU /// Tavşanı havuca ulaştırmak için akış şeması geliştirelim. Hazır çözümleri de sonra deneyelim.

3 Çözümün akışları aşağıda görülmektedir.

SENARYOLAR

Senaryo 1: Alperen 8. sınıfa giden bir öğrencidir. Alperen’in annesi sadece cumartesi akşamı 23.00’te uyumasına izin vermekte diğer günlerde ise 21.00’de uyumasını istemektedir. Alperen cep telefonuna uyku saatini hatırlatması için bir hatırlatıcı eklemiştir. Bu hatırlatıcının çalışmasına ait akış şemasını oluşturunuz.

Senaryo 2: Nilüfer babasıyla birlikte bindiği asansörde ‘Max. 250 kg’ yazısını okumuş ve babasına bunun ne anlama geldiğini sormuştur. Babası asansörün en fazla 250 kg yük taşıyabildiğini, asansörde 250 kg’dan fazla ağırlık olduğunda ise çalışmadığını belirtmiştir. Siz de asansörün çalışma biçimini anlatan bir akış şeması oluşturunuz.

Senaryo 3: Ahmet Bey oğlu Mert’e oynaması için bir bilgisayar oyunu almıştır. Bilgisayar oyununun üzerinde 10 yaş ve üzeri yazmaktadır. Mert 11 yaşında olduğu için oyunu bilgisayarına kurarak oynamaya başlar. Mert’in 8 yaşındaki kardeşi Efe de oyunu merak eder ve abisinin evde olmadığı bir zamanda oyunu açmak ister. Ancak oyun başlamadan önce çıkan ekranda Efe adını ve doğum tarihini yazmak zorundadır. Efe bu bilgileri girer ancak oyun bir türlü başlamaz. Sizce bilgisayar bu durum için nasıl bir akış şeması kullanmıştır?

Akış Şemaları soruları ağırlıkta dijital test için tıklayın

Biz öğrencilerimle PowerPoint’de akış şeması nasıl çizilir onu inceleyeceğiz (Videolu anlatım için tıklayın) . Dilerseniz siz de bilgisayarda akış şeması çizmeyi denebilirsiniz. Aşağıda örnek cümleler var.

  • Çay hazırlamanın akış şeması
  • Kenar uzunlukları girilen dikdörtgenin çevresini hesaplayan programın akış şeması
  • Yaşı girilen kişinin ehliyet alıp alamayacağını bulan prıgramın akış şeması

D2 8.Hafta 5.Sınıf: Eyvah Akış Şemaları Karışmış” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.