15.Hafta 5.Sınıf: Sunu Programları ve Sunu Hazırlamak İçin İp Uçları

SUNU PROGRAMLARI /// Giriş Bölümünün Prize Hali İçin Tıkla

Bir ya da birçok konuda fikirlerinizi, araştırmalarınızı; metin, görsel, ses ve video gibi bir çoklu ortamları bir araya getirerek dijital slaytlar hazırlayıp bunları sunmamızı sağlayan programlardır.

Genelde anlatımlarınızı desteklemek için kullanılır.

En çok kullanılan sunu hazırlama programları; Microsoft PowerPoint, Google Slaytlar, Prezi, Apple Keynote, Libre Office ve Open Office. Google Slaytlar ve Prezi online program kurulumu gerektirmeyen sunu hazırlama yazılımlarıdır. Libre Office ve Open Office ise kurulum gerektiren ücretsiz programlardır. Keynote İOS sistemlerde kurulu olan bir programdır. Biz derslerimizde lisanslı olan Microsoft PowerPoint 2019 programını göreceğiz. Ayrıca Online sunu hazırlama programlarını inceleyeceğiz.

ETKİLİ SUNU HAZIRLAMAK İÇİN ÖN BİLGİLER

Sunu ya da slayt gösterisi hazırlamadan önce aşağıdaki maddelere dikkat edersek daha güzel ve etkili sunular hazırlamış oluruz.

 1. Renk Kullanımı: Slaytlarda renklerle bütünlük oluşturmak önemlidir. 4 renkten fazla renk kullanılmamalıdır. Yazı rengi ile arka fon renkleri seçilirken herkesin okuyabileceği tonlar seçilmeli.
 2. Sunu yapılacak ortam:
  • Eğer sunu yapacağınız yer sınıf ve siz akıllı tahta kullanacaksanız; HD ekran(16:9) modunda sunular hazırlayabilirsiniz. Renk kullanımınızda açık renk ya da koyu renk kullanımı önemli değildir.
  • Eğer sunu yapacağınız yer bir konferans salonu gibi büyük bir yerse ve projeksiyon cihazı kullanacaksanız; standard(4:3) modunda sunular hazırlayabilirsiniz. Ayrıca arka fon renklerini açık tercih etmeniz daha iyi olur.
 3. Yazı kullanımı:
  • Yazı tipi seçerken herkesin rahatça okuyabileceği yuvarlak yazı karakteri kullanılmalı. Calibri, Arial, Comic Sans gibi.
  • Bütünlük için mümkünse bütün slaytlarda aynı yazı tipi kullanılmalı.
  • Başlıklar en az 44, normal içerik metinleri de en az 30 büyüklüğünde olmalı. (Sunum yapacağınız ortama göre yazı büyüklüklerine dikkat edin.
  • Başlıklar haricinde metinlerin tümü BÜYÜK harf olmamalı.
  • Cümleler kısa olmalı. Başlık hariç 6 satırı geçmemeli.
 4. Görsel kullanımı: Sunuları görsellerle desteklerseniz daha dikkat çekici olur. Az yazı ve bol görsel kullanırsanız daha kaliteli sunular hazırlarsınız.

PowerPoint Ekran Bileşenleri

Uygulama /// Şehrimi Tanıtıyorum

Bu uygulamada dersin içinde öğrencilerle birlikte yaşanılan şehir ile ilgili PowerPoint sunusu hazırlanarak sunu hazırlama işlemleri uygulama ile öğrenilecek. Aşağıda örnek işlem adımları verilmiştir.

 1. Tasarım seç
 2. Başlık slaydını hazırla (görsel ve yazılarla)
 3. Diğer slaytları yukarıda öğrendiğimiz kurallara dikkat ederek hazırla

Örnek olması için ben kaynakça dahil 5 slaytlık bir sunu hazırladım.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.