Çalışma /// Canva /// Dış Donanım Birimleri Afişi

Selamlar bu uygulamamızda Canva ile sıfırdan bir afiş hazırlayacağız. Canva arama bölümüne “Afiş” kelimesini yazıyoruz ve çıkan listeden “Dikey” olanı seçiyoruz.

Boş Afiş oluşturuyoruz. Buradaki amacımız şablonları kullanmadan bir çalışma yapabilmek.

Sol taraftaki içeriklerden “Bileşenler” sekmesini tıklıyoruz ve aramaya “çerçeve” yazıyoruz. Fotoğraf yerleşimleri için çerçeveler çıkacak. Buradan istediğiniz şekildeki fotoğraf çerçevelerini çalışma alanına alalım. Siz tasarımınızı istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Sonra “Dış Donanım Birimleri” konusunda fotoğraflar bölümünde arama yapılır. Fare, klavye, ekran, yazıcı vb. Uygun olan fotoğraflar çalışma alanına alınır ve seçtiğiniz çerçevelerden birine bırakılır. Fotoğraf çerçeveye yerleşir.

Hepsi yerleştikten sonra “Metin” kısmından üstteki metine tıklıyoruz ve afiş başlığımızı yazıyoruz. Yazının yazı tipini değiştirip boyutunu afişe uygun yapıyoruz.

Bu çalışmaya başlarken arka fona renk vermedik sebebi bulacağımız resimlerin renklerinin nasıl olacağını bilmememizde kaynaklanıyordu. İsterseniz “Arka plan” bölümünden arkaya fon rengi vb verebilirsiniz. Fon rengi verirseniz yazı renginizi de değiştirebilirsiniz.

Aşağıda yukarıdaki adımlarıyla anlattığımız Canva’daki sıfırdan afişimizin görseli aşağıdadır.

dış donanım – secil Gökçe

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.