14.Hafta 5.Sınıf: Kelime İşlemcilerde Tablo Çizmek, SmartArt Oluşturmak

Yeni haftadan selamlar. Uygulamalarla eğitimlerimize devam ediyoruz.

Uygulama 1 /// “İstiklal Marşı Panosu”

Uygulamamızda okulda gördüğümüz İstiklal Marşı panosunu, kelime işleme yazılımı ile hazırlamak. Adım adım yapılacakları gözden geçirip uygulayabilir ya da 8dakikalık uygulama videosundan faydalanabilirsiniz.

  1. Boş bir Word belgesi açalım.
  2. Tasarım Menüsünden “Sayfa Kenarlığı” ekleyelim. (çizgi ve renk belirleyelim)
  3. Düzen Menüsünden “Kenar Boşlukları” dar ayarlayalım.
  4. İlk satıra “İSTİKLAL MARŞI” yazalım, enter ile aşağıda yeni satır oluşturalım. İlk satıra yazdığımız yazıyı seçip, yazıyı satırda ortalayalım yazı boyutunu arttıralım.
  5. Alt satıra geçelim. Ekle menüsünden Resimler –> Çevirimiçi Resimler ile sistem içinden görsel arama ile Türk bayrağı resmi bulalım ve ekleyelim.
  6. Arama motorundan İstiklal Marşı’nın metnini bulalım kopyalayalım. Word’e dönüp, yapıştır kısmından sadece metin olarak yapıştıralım.
  7. Marşı iki sütuna bölelim. Kıtaları oluşturalım.
  8. Metinleri tek sayfa olacak şekilde biçimlendirelim.

KELİME İŞLEMCİDE TABLOLAR

Tablo eklemek;

1.Yol –> Tablo düğmesine tıkla –> oluşturmak istediğin tabloya göre kutucukları seç (Google dokümanlar sadece bu yol ile tablo oluşturuluyor.)

2.Yol –> Tablo düğmesine tıkla –> “Tablo Ekle…” düğmesine tıkla –> Çıkan pencerede Satır-Sütun sayılarını gir –> “Tamam” a tıkla

3.Yol –> Tablo düğmesine tıkla –>  “Tablo Çiz” komutunu ver –> fare ile Word sayfasında çizeren tablo oluştur. (3. Yol pek tercih edilmez, bu yöntem daha çok mevcut tabloya ilaveler yapmak içindir.)

Uygulama 2 /// Ders Programı Çizmek

Bu uygulamayı istediğiniz bir kelime işlemci ile yapabilirsiniz.

5 gün ve 7 ders saati olacak şekilde tablo oluşturun. Cetvelden destek alarak tabloyu şekillendirin. Tablonun içini biçimlendirip kendi ders programınızı girin…

Not: Bu çalışmayı Google Drive ile paylaşmayı deneyin 🙂

EK BİLGİ /// SmartArt Nesneleri Yapmak

SmartArt nesneleri kavramları, bilgileri görsel şemalar haline getirebiliriz. Ekle menüsünden SmartArt düğmesine tıklayınca hazırlayacağımız şema için ilgili seçeneği seçeriz.

Sonra şema için metin yazma editöründen metinler yazılır.

SmartArt nesnemiz için tasarım bölümünde görselliğini ayarlayabiliriz.

BT.5.4.2.3. Kelime işlemci programı ile oluşturduğu belgeyi düzenler. Sayfa boyutu, dikey-yatay kullanımı, tablo ekleme, stil oluşturma gibi özellikler kullanılarak biçimlendirme yapılması sağlanır.

BT.5.4.2.4. Metin içinde arama ve değiştirme işlemlerini yapar.

BT.5.4.2.5. Kelime işlemci programı ile oluşturduğu belgenin çıktısını alır.

BT.5.4.2.6. Farklı kelime işlemci programlarını keşfeder. Google belgeler, OpenOffice, LibreOffice gibi programlar üzerinde durulur.

BT.5.4.2.7. İş birliğine dayalı olarak oluşturduğu belgeyi paylaşır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.